Loading…

تولید و تجارت جهانی میگو در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸

آخرین اخبار تولید و تجارت آبزیان در جهان

میگو

بر طبق اعلام سازمان FAO، این سازمان برآورد تولید جهانی میگو در سال ۲۰۱۷ را بین ۲٫۹ تا ۳٫۵ میلیون تن برآورد کرده است. تقریباً ۸۰-۷۵ % تولید در آسیا و منطقه اقیانوس آرام انجام شده است. مجله سالانه Asia Pacific Culture 2017 Aqua گسترش و توسعه تولید در هند، ویتنام، اندونزی و تا حدودی فیلیپین را گزارش کرده است. همچنین بیان کرده که بهبود وضعیت تولید در تایلند مختل شده، در مالزی تولیدکاهش یافته و در چین نیز رو به کاهش بوده است. گونه وانامی در اکثر کشورهای آسیایی به جز بنگلادش تولید می شود. بعضی از پرورش دهندگان ویتنام و اندونزی به دلیل حاشیه سود بالاتر به پرورش میگوی ببری بازگشته اند این در حالی است که پرورش دهندگان مالزی برای دوری از بیماری EMS به پرورش میگوی ببری می پردازند.

تولید داخلی چین از زمان وقوع بیماری EMS در سال ۲۰۱۲ بهبود نیافته است و برآوردهای اولیه کاهش ۲۰-۱۰ % تولید میگو در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با تولید ۶۰۰ هزار تنی سال ۲۰۱۶ را نشان می دهد. خروجی میگوی تولیدی هندوستان نیز در طی این دوره بررسی ۵۰۰ هزار تن در مقایسه با تولید ۴۰۰ هزار تنی سال ۲۰۱۶ گزارش شده است.

طبق گزارش خبرگزاری ویتنام، تولید میگو در سال ۲۰۱۷ ، ۲۳۷٫۰۰۰ تن بوده است. در ضمن، تولید سال ۲۰۱۷ تایلند نیز کمتر از پیش بینی قبلی ۳۳۰ هزار تن خواهد بود. تولید در اندونزی و بنگلادش نیز تحت تاثیر آب و هوای نامساعد و مسائل مربوط به سلامت میگو بود که انعکاس آن درکاهش صادرات میگوی این دو کشور مشخص است.
در آمریکای لاتین، تولیدکنندگان اصلی یعنی اکوادور، مکزیک و برزیل تولیدی بیش از ۷۰۰ هزار تن داشتند. تولید تخمینی اکوادور حدود ۴۰۰ هزار تن بوده که حدود ۱۴ % از مدت مشابه در سال ۲۰۱۶ افزایش داشته است.

ژاپن

واردات میگوهای فراوری شده در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است و دلیل اصلی آن کاهش واردات سوشی با برنج و میگوی پخته شده دودی می باشد. تایلند و ویتنام همچنان به عنوان تامین کننده اصلی ژاپن شناخته می شوند که در طی این دوره افزایش صادرات داشتند. در محصول میگوی آماده، تایلند صادرات کمتری به ژاپن داشته و این درحالی است که صادرات ویتنام، اندونزی و چین افزایش یافته است. در طول ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۸ واردات میگوی منجمد خام در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶٫۶ % کاهش یافت. به نظر می رسد بازار برای محصولات دریایی میکس همچون برگر میگو، PD، میگوی سوخاری، میگوی استرچ، میگوی PD با دم و… فراهم شده است. تقاضای خوبی برای میگوی دریایی و میگوی ببری وجود دارد و این درحالی است که کمبود شدید عرضه برای این دو محصول در ژاپن وجود دارد. با این حال به نظر می رسد رشد تقاضا به علت شرایط آب و هوایی نامساعد (طوفان) متوقف شده و انتظار می رود که با مساعد شدن شرایط جوی تقاضا بهبود یابد.

 ایالات متحده آمریکا

تقاضای بازار به اندازه کافی تامین می شود. تقاضا برای میگو ببری بدون سر با پوست خوب است. در گونه ی وانامی محصول تولیدی آمریکای لاتین در مقایسه با آسیا با قیمت های بالاتری عرضه می گردد. واردات میگو از هند همچنان به بازار تسلط دارد. واردات در ماه می ۲۰۱۸ و واردات تجمعی در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که بین ۳۷-۳۲ درصد از کل میگوی وارداتی از مزارع هند صورت گرفته است.

مقدار کل واردات در ماه می ۲۰۱۸ به میزان ۵٫۴۴ % نسبت به همین ماه در سال ۲۰۱۷ کاهش یافت درحالیکه واردات تجمعی سال ۲۰۱۸ رشد ۸٫۸ % نسبت به سال قبل را نشان می دهد. حجم واردات میگوی ایالات متحده در ماه می، پس از ۱۴ ماه رشد مداوم، کاهش یافت (اولین کاهش ماه فوریه ۲۰۱۷). به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، در ماه می، ایالات متحده ۵۷۴۵۰ تن میگو وارد کرده است که ۶ % کمتر از رقم ثبت شده در همان ماه در سال گذشته است. علاوه بر این، کاهش ارزش ۱۲ درصدی نیز وجود داشت. عرضه بیش از حد در سراسر جهان سبب شد که در آمریکا به طور میانگین برای هر کیلوگرم میگو مبلغ ۸٫۹۵ دلار پرداخت شود (۰٫۶۲ دلار کمتر از سال قبل). هند و اندونزی همچنان رهبران کشورهای عرضه کننده میگو به آمریکا هستند اما در ماه می برای اولین بار درسال ۲۰۱۸ هردوی آنها رشد تک رقمی داشتند و این روند نزولی از ژانویه امسال شروع شده است.

گذشته نشان داده است که از ماه ژوئن واردات شروع به افزایش می کند و تا پایان سال ادامه دارد؛ بنابراین انتظار می رود حجم واردات در سال ۲۰۱۸ بیشتر شود.

منبع: FAO-Globefish