Loading…

ثبات بازار جهانی میگوی پرورشی در سال ۲۰۱۶

در پی قیمت های پائین میگو در بازارهای جهانی و وقوع بیماری در برخی از کشورهای مهم تولید کننده میگو، بازارجهانی این محصول در سال ۲۰۱۶ در سطح سال قبل باقی ماند.

عرضه میگو در سال ۲۰۱۶

فصل اصلی تولید میگو در اکثر کشورهای اصلی آسیا با یک رشد بسیار کم خاتمه یافت. این برخلاف پیش بینی های اولیه بود که در خصوص افزایش تولید در سال ۲۰۱۶ تصور می شد .
گزارش های اولیه حکایت از بهبود تولید در ویتنام و اکوادور داشت ولی این افزایش برداشت برای جبران کاهش مداوم تولید چین و ویتنام در اثر بیماری کافی نبود. متوسط برداشت در هکتار در مزارع پرورش میگوی ویتنام بدلیل کیفیت ضعیف لاروها و رشد پائین آنها ۵۰ % نسبت به سال قبل کاهش داشته و به همین دلیل هردوکشور ویتنام و چین مقادیر زیادی میگو برای پروسسینگ و صادرات مجدد وارد کردند .

به طور کلی تولید هند و اندونزی که دو کشور اصلی تولید میگوی پرورشی آسیا هستند هم نسبت به پیش بینی های اولیه سال ۲۰۱۶ کمتر بود .
در کشور های آمریکای لاتین ، تولید میگو در اکوادور افزایش یافت اما وقوع بیماری و برداشت زود هنگام مزارع پرورشی مکزیک اثر منفی در میزان صید داشت. در سایر کشورهای مرکزی وجنوبی آمریکای لاتین هم مقدار تولید افزایشی نداشت.
در خصوص صید از منابع وحشی ، آرژانتین با صید سالیانه ۱۵۰ هزا تن میگو در مقایسه با ۱۴۰ هزار تن سال قبل رکورد دیگری در سال ۲۰۱۶ ثبت کرد . در مقابل صید میگوی آمریکا در خلیج مکزیک با ۱۸ % کاهش نسبت به سال قبل به ۳۶ هزار تن رسیده و سبب شد که قیمت های میگوی وحشی در مقایسه با میگوی وارداتی وانامی در بالاترین سطح باقی بماند .

صادرات جهانی میگو

هندوستان حتی در شرایطی که رشد کمتری در پرورش میگو نسبت به آنچه انتظار می رفت داشت طی ۹ ماه اول سال ۲۰۱۶ درصدر کشور های صادرکننده میگو قرار گرفت و پس از آن به تریب اکوادور ، تایلند، اندونزی و چین قرار گرفتند.

در مقایسه با همین مدت ۹ ماهه، صادرات هند با ۱۱٫۶ رشد به ۱۵۴۰۰ تن رسید. صادرات میگوی اکوادور هم ۷٫۵% رشد کرد و به ۲۷۶۰۰ تن رسید و بالاترین فروش به جنوب شرق آسیا ، فدراسیون روسیه و آمریکای لاتین را داشت.

بهبود تولید تایلند زمینه را برای رشد ۲۸ درصدی صادرات میگوی این کشور فراهم کرد و صادرات طی این مدت به ۱۵۰ هزار تن رسید و تایلند در رتبه سوم کشورهای صادرکننده میگوی جهان قرار گرفت . بیش از ۴۰ % این صادرات را محصولات پروسس شده و با ارزش افزوده بالا تشکیل می داد .

صادرات میگوی چین هم در مجموع با ۹ % افزایش به ۱۳۶۰۰۰ تن رسید. عمده ترین افزایش مربوط به صادرات به سه کشور جمهوری کره (۱۷٫۲۵%) هنگ کنگ (۱۸٫۹ %) و تایوان (۱۸٫۳ %) بود.
صادرات میگوی ویتنام به آمریکا ژاپن و اتحادیه اروپا به ترتیب ۱۰ ، ۵٫۵ و ۱۲ % رشد داشت .
در خصوص قیمت باید گفت که در طی مدت مورد بررسی ، قیمت های میگوی وانامی ثابت باقی ماند، لیکن برای صادرکنندگان میگوی ببری سیاه بنگلادش ، میانمار و اندونزی قیمت ها بدلیل تقاضای بالای آمریکا و ژاپن قوی تر بود . تامین این نوع میگو طی سالهای طولانی تحت سلطه عرضه هند ، ویتنام و اندونزی قرار داشت . با وجود محدودیت عرضه میگوهای سایز درشت در اندونزی، لیکن بدلیل تقاضای ضعیف (خصوصاً بازار آمریکا) قیمت آن سقوط کرد.

واردات جهانی میگو

در میان سه بازار اصلی میگو ، تقاضای بازارهای آمریکا و ژاپن در طول سال ۲۰۱۶ و خصوصاً فصل تابستان و تعطیلات مدارس بالابود. این تقاضای خوب با قیمت های وارداتی ارزانتر تقویت شد. در بازار اروپا تقاضای مصرف کنندگان همچنان ثابت باقی ماند .

در مقایسه با سال ۲۰۱۵ ، تقاضای آمریکا ۳٫۵ % ژاپن ۵ % و اروپا ۳٫۴ درسال ۲۰۱۶ افزایش یافت. میزان موجودی بالای میگو در بازارهای اروپا توسط واردکنندگان و توزیع کنندگان گزارش شد و علت آن تقاضای آرام مصرف کنندگان نهایی عنوان شد .
نروژ و سویس به ترتیب با ۲۲ و ۱۰ درصد کاهش واردات میگو ضعیف ترین بازارهای اروپایی در سال ۲۰۱۶ بوده اند و در مقابل روسیه با ۴۴ % افزایش واردات میگو قوی ترین بازار اروپایی بود، اگرچه هنوز از میزان ۳۷۰۰۰ تن واردات سال ۲۰۱۴ کمتر است .
اما روند مثبت ، رشد تقاضا در بازارهای نو ظهور جنوب شرق آسیاست که شامل چین با ۱۴ % رشد ، جمهوری کره با ۷٫۷ % رشد با هنگ کنگ ۱۲ % رشد است همچنین سنگاپور و کشورهای خاورمیانه هم بازارهای مناسبی هستند. در طی این مدت ویتنام اقدام به واردات ۲۰۰۰۰۰ تن میگوی منجمد خام به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار نمود.

تجارت میگو در ژاپن

تقاضا در هر دو زمینه خرده فروشی و کترینگ ها در سال ۲۰۱۶ بهبود یافت چرا که میگو در مقایسه با سایر غذاهای دریایی مشابه نظیر سوشی ، تون ، گوشت سفید ماهیان دریایی و کاتل فیش مقرون به صرفه تر بوده است. به طور کلی تقاضای بازار برای محصولات نهایی میگوی تایگر دریایی و پرورشی با سر بالاست.
فروش محصولات نیمه فراوری شده میگوی پوست کنده با دم (Nobashi) و همچنین میگوی فراوری شده در طول سال ۲۰۱۶ در مقایسه با ۲۰۱۵ افزایش داشته است.
برای نخستین بار پس از سال ۲۰۱۳ میگوی وارد شده به ژاپن در طول ماه های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۶ افزایش یافت و به رقم ۱۵۵۰۰۰ تن رسید. ویتنام ، تایلند ، هند ، اندونزی و چین پنج کشور برتر صادرکننده به ژاپن بودند. از مجموع این مقدار ، ۲۷ % شامل محصولات فراوری شده و با ارزش افزوده بوده است؛ نظیر میگوی پخته شده، پوست کنده ، تمپورای آماده پخت ، سوشی میگو و انواع دیگر محصولات میگویی . میگوی خام منجمد ، با پوست و PTO هم تقاضای خوبی داشت و مورد استقبال سوپر مارکت ها و کارخانه های فراوری ژاپن برای تولی تمپورای میگو بود.

تجارت میگو در ایالات متحده آمریکا

برای مصرف کنندگان غذاهای دریایی ایالات متحده ، میگو گزینه برتر انتخاب آنان است. قیمت های وارداتی پایین تر که تا اواسط سال ۲۰۱۶ به سطح مصرف کننده رسیده بود و افزایش درآمد قابل استفاده، سبب افزایش تقاضای بازار آمریکا شد. فروش در تجارت خرده فروشی و کترینگ ها افزایش یافته و در نتیجه کاهش موجودی داخلی را سبب شد. به عنوان بزرگترین وارد کننده میگو، ایالات متحده آمریکا همچنان پر نفوذ و اثرگذار بر تجارت بین المللی میگو نقش آفرینی می کند.

حجم واردات به این بازار در طول ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵ با افزایش ۴٫۳ درصدی همراه بود و از نظر ارزش نیز با ۳٫۱ % رشد به ۴ میلیارد دلار افزایش یافت. در طول این دوره، متوسط ​​قیمت واردات ۲ درصد پایین تر از دوره مشابه سال قبل بود. عمده واردات به صورت خام منجمد و میگوی با پوست و بدون پوست بود اما محصولات فرآوری شده حجم کمتری داشته است. محصولات فرآوری شده ۲۰ درصد از واردات میگو به ایالات متحده را در این مدت تشکیل داد.

در کل واردات، هند جایگزین اندونزی به عنوان تامین کننده پیشرو ایالات متحده آمریکا شد و پس از این دو کشور اکوادور، تایلند و ویتنام قرار دارند . صادرات از تایلند نیز ۱۶ درصد افزایش یافت. واردات از اکوادورهم با ۱۷ درصد کاهش ادامه یافت چرا که اکوادور به طور فزاینده ای حضور در بازارهای جدید را هدف قرار داده است.

تقاضا برای میگوی ببری سیاه نیز در طول دوره گزارش افزایش یافته است. واردات از بنگلادش تقریبا با ۵۵ درصد افزایش به ۲۶۰۰ تن رسیده است.

تجارت میگو در اتحادیه اروپا

به طور کلی، کاهش قیمت میگو باعث افزایش واردات می شود. با این حال، مصرف کنندگان اروپایی به دلیل مشکلات مالی در اقتصاد اتحادیه اروپا در هزینه های خود محافظه کار بوده اند. نرخ رشد ۵٫۳ درصدی واردات میگو به اتحادیه اروپا از کشورهای خارج از این اتحادیه در طول ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۶ به ۳ درصد در ماه ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۶ کاهش یافت و این موجب شد واردات اتحادیه اروپا به ۴۱۰۵۰۰ تن برسد. تامین میگو از منابع خارج از اتحادیه اروپا در طول دوره نزدیک به ۷۴ درصد از کل صادرات میگو به اتحادیه اروپا را تشکیل داد. جالب توجه است، واردات میگوی ارزان تر آب های سرد از آرژانتین و گرینلند به ترتیب ۱۷ درصد و ۲۱ درصد بیشتر بود. واردات میگوی آب های گرم از اکوادور ۲۷٫۲ درصد، هند ۴ درصد و ویتنام ۱۱٫۷ درصد رشد کرد.

واردات از بنگلادش که معمولا شامل صید دریایی میگوی ببری سیاه است به دلیل رقابت قیمتی با میگوی وانامی ارزان تر، کاهش یافته است.

در میان پنج بازار برتر در اتحادیه اروپا، اسپانیا با وارد کردن ۱۱۲۶۰۰ تن (۲ درصد رشد ) بیشترین سهم را داشته است. سپس  فرانسه با ۸۱۲۰۰ تن (۳٫۹ درصدرشد)، دانمارک ۶۱۰۰۰ تن (۷٫۴ درصد رشد) و انگلستان با ۵۸۷۰۰ تن (۷٫۳۶درصد افزایش ) در طی ۹ ماه اول سال ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی قرار دارند. همچنین افزایش ۴٫۵ درصدی در تجارت درون اتحادیه اروپا (صادرات) وجود داشت که بخش بزرگی از آن مربوط به کشورهایی است که قبلا جزءکشورهای خارج از اتحادیه اروپا بودند.

در فدراسیون روسیه، واردات میگو به میزان قابل توجهی افزایش داشت وبه بیش از ۲۱۰۰۰ تن (۴۴ درصدافزایش ) رسید. این افزایش قابل توجه از منابع هند (۶۶ درصد رشد فروش به روسیه ) و اکوادور (۹۷ درصدرشد ) تأمین شده است.

تجارت میگو در آسیا و بازارهای دیگر

ویتنام همچنان یک بازار جذاب برای صادرکنندگان میگوی آسیایی و آمریکای لاتین است. واردات میگوی ویتنام در طول ۹ ماه اول سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۰۰۰۰۰ تن بود که عمدتا توسط اکوادور (۱۱۸ هزار تن) و هند (۶۸ هزارو ۷۰۰ تن) تامین شده است.

۷۶ هزار و ۳۰۰ تن میگو در ماه ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۶ وارد چین شد که ۱۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۵ است. با این حال واردات چین از کانادا، اکوادور و هند کاهش یافت. تامین کنندگان اصلی میگوی چین به ترتیب شامل  آرژانتین (۲۰۷۰۰ تن)، کانادا (۱۴۸۰۰ تن)، اکوادور (۱۱۲۰۰ تن) و تایلند (۸۰۰۰ تن) بوده است. به دلیل کاهش ارزش یوان در برابر دلار آمریکا و تعرفه های بالا برای مصرف داخلی میگو، واردات مستقیم از اکوادور (۲۶ درصد) و هند (۱۷ درصد) کاهش یافته است ؛ لذا واردات از طریق تجارت مرزی با ویتنام به همین دلایل قدرتمند باقی ماند.

در جمهوری کره، واردات میگو ۱۷ درصد افزایش یافت که مجموع آن ۳۵۰۰ تن بود. واردات  هنگ کنگ با ۱۱٫۹ درصد به۳۸٫۶۰۰ تن رسید و سنگاپور هم با ۶٫۶ درصد رشد ۱۸۰۰۰ تن میگو وارد کرد. واردات به تایوان هم  به میزان بسیارکم (۱ درصد) کاهش داشت و به ۲۴۵۰۰ تن رسید.

در اقیانوسیه واردات  استرالیا با ۳ درصدافزایش به میزان ۲۱۴۰۰ تن رسید و نیوزیلند در طی دوره گزارش ۱۲ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل یعنی ۳۲۰۰ تن میگو وارد کرد.