Loading…

رشد مجدد بازار میگوی ژاپن

واردات میگوی ژاپن در نیمه اول سال ۲۰۱۷ با قدرت ادامه یافت، در حالی که ویتنام توانست اندونزی را در این راه کنار زده و به بزرگترین تامین کننده میگوی ژاپن تبدیل شود. با توجه به داده های گمرکی ژاپن که توسط مرکز تجارت بین المللی (ITC) ارائه شده است، واردات میگوی این کشور طی ژانویه تا ژوئن به ۶۲،۶۳۷ تن رسید که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۶ به میزان ۶٫۲٪ افزایش یافته است.

 روند افزایش واردات ژاپن در سال ۲۰۱۶

روند افزایش واردات ژاپن در سال ۲۰۱۶، پس از آن اتفاق افتاد که واردات میگو در بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ کاهش یافته بود.

در طول ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۷ رشد ارزشی واردات میگوی ژاپن بالاتر از رشد حجمی آن بود  و  میزان ۱۲٫۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و ۶۹۱٫۲ میلیون دلار به ثبت رسید.

در این دوره ویتنام به بزرگترین منبع تامین میگوی منجمد ژاپن تبدیل گردید. از بین صادر کنندگان کشورهای جنوب شرقی آسیا به ژاپن ۱۵،۹۸۳ تن میگو از ویتنام به ژاپن صادر شد که نسبت به سال قبل ۳۰٫۹ درصد افزایش داشته است. از نظر ارزشی نیز واردات ژاپن از ویتنام  با رشد ۴۴٫۳٪ نسبت به سال قبل به ۲۲ میلیون ین ژاپن افزایش یافت.

این در حالی است که واردات ژاپن از دومین کشور اصلی یعنی اندونزی، با کاهش ۶٫۶ درصد نسبت به سال قبل به ۱۱٫۴۷۳ تن رسید، در حالی که واردات از هند به عنوان سومین کشور اصلی ، ۱۲٫۸٪ کاهش داشت و به  میزان ۱۰،۰۰۴ تن رسید. تایلند چهارمین منبع تامین کننده آسیایی میگوی ژاپن است که ۶،۲۶۶ تن میگو به ژاپن فرستاده و این مقدار رشد ۱۶٫۱٪ نسبت به سال قبل را نشان می دهد. واردات از پنجمین منبع اصلی یعنی آرژانتین – که در سال های اخیر شاهد افزایش صادرات میگوی آب های سرد آن بوده ایم- ۵،۲۸۱ تن به ثبت رسید که تقریباً نسبت به سال قبل روند ثابتی را به ثبت رسانید.

بازار ژاپن برای کشورهای تولید کننده میگو یک فرصت خوب است. چرا که این کشور سومین وارد کننده عمده میگو بعد از ایالات متحده و اسپانیا و دومین کشور از نظر ارزش واردات می باشد.به طور معمول ژاپن در نیمۀ دوم سال میگوی بیشتری وارد می کند. به عنوان مثال، این کشور در نیمه دوم سال ۲۰۱۶، ۹۰،۲۲۶ تن میگو وارد نمود که در مقایسه با نیمه اول همان سال، ۵۳ درصد افزایش یافته بود. اگر افزایش واردات در نیمه دوم مشابه

سال های جاری اتفاق بیافتد، ژاپن از ماه جولای تا دسامبر حدود ۹۵،۸۰۰ تن واردات میگو خواهد داشت که نهایتاً مقدار کل آن در طول سال  ۲۰۱۷ به میزان ۱۵۸،۵۰۰ تن خواهد رسید.

ارزش بالای هر کیلو میگوی وارداتی ژاپن

واردکنندگان ژاپنی برای میگو بهای بیشتری  پرداخت کرده اند و قیمت متوسط  هر کیلو میگوی وارداتی به ژاپن بیشتر از سایر کشورهای مهم وارد کننده است. با توجه به اطلاعات ITC، میانگین قیمت میگوی وارداتی به ژاپن در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ معادل ۱٫۲۰۹ ین به ازای هر کیلوگرم بوده است. قیمت هر کیلو واردات میگو از ویتنام به طور متوسط ۱٫۳۵۳ین اندونزی ۱،۳۳۶ ین هند ۱،۰۷۷ و میگوهای تایلند و آرژانتین به ترتیب ۱،۱۲۲ و ین ۱٫۱۴۴ بوده است .

https://www.undercurrentnews.com/2017/08/11/japans-shrimp-imports-continue-recovery-in-h1/