Loading…

صید پنج هزارو۸۱۱تن ماهی کیلکا در مازندران

ایرنا-معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران مقدار صید امسال ماهی کیلکا از دریای خزر در استان را پنج هزارو ۸۱۱تن به ارزش ۶۳میلیارد ریال اعلام کرد.
82280497-71117955

عباسعلی شیخ تبار روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا به افزایش ۱۶درصدی مقدار صید کیلکا امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و گفت: پارسال در این مدت پنج هزار و شش تن ماهی کیلکا صید شده بود.
معاون شیلات مازندران به فعالیت ۴۴ فروند شناور صیادی کیلکا اشاره کرد و گفت : ۸۵درصد ماهیان کیلکا صید شده در استان مازندران تبدیل به پودر ماهی می شود و بقیه پس از فرآوری به مصارف انسانی می رسد.
بر اساس آمار شیلات ایران ، از سال ۱۳۸۰ با ورود مهاجم شانه دار به آبهای خزر و نابودی ماهیان کیلکا، صید این گونه آبزی کاهش محسوسی یافت .
تا پیش از ورود شانه دار مهاجم به دریای خزر ،صیادان استان های مازندران و گیلان سالانه ۱۰۰ هزار تن کیلکا صید می کردند اما این میزان در سه سال اخیر به ۲۳ هزار تن کاهش یافت .
کیلکا ماهیان مهم ترین غذای بسیاری از جانوران دریایی از جمله ماهیان خاویاری ، ماهی آزاد و فک دریای خزر است و هرگونه تهدید برای این گونه آبزی ، تهدید برای زنجیره غذایی دریای خزر محسوب می شود.
**صید ۱۴۷تنی ماهیان استخوانی از سواحل مازندرانی خزر
معاون شیلات مازندران با اظهار اینکه از هفدم تا سی ام مهر، ۱۴۷تن انواع ماهی استخوانی کفال، سفید و کپور در سواحل خزر استان صید شده است، گفت: ارزش اقتصادی این مقدار ماهی نیز ۲۵میلیارد ریال است.
شیخ تبار میانگین قیمت ماهیان استخوانی در هر کیلو گرم را امسال ۱۸۰تا ۲۳۰ هزار ریال اعلام کرد.
مازندران ۳۳۸کیلومتر ساحل دریای خزر را در اختیار دارد که علاوه بر کیلکا ، صید ماهیان استخوانی به صورت پره نیز در این دریا انجام می شود.
هر ساله فصل صید این گونه ماهیان از نیمه دوم مهر هر سال آغاز می شود و تا اواخر فروردین سال بعد ادامه دارد.
چهار هزارو ۲۰۰ماهیگیر در قالب ۵۴شرکت تعاونی صیادی پره در سواحل استان مازندران مشغول صیادی هستند.

منبع: ایرنا