Loading…

ويژگي هاي ماهي سالم: چگونه سلامت ماهی را تشخیص دهیم؟

  • گوشت ماهي تازه، سفت و قابل ارتجاع است و در مقابل فشار انگشت گودي روي بدن ماهي باقي نمي ماند
  • باله هاي ماهي تازه مرطوب است و در برابر كشيدگي مقاومت نشان مي دهد. تيغه هاي آبشش ماهي نيز دربرابر كشيدگي مقاوم بوده و كنده نمي شود
  • ظاهر ماهي و چشم ها درخشان و شفاف است
  • فلس يا پولك ماهي درخشان و براق است و به راحتي كنده نمي شود. علائم فساد ماهي
  • بدن ماهي فاسد شده نرم است و در مقابل فشار انگشت تغيير شكل مي دهد
  • بوي گنديدگي نيز از ديگر علائم فساد ماهي است
  • ظاهر ماهي كدر و كثيف است و ماده مخاطي لزجي روي سطح ماهي مشاهده مي گردد
  • آبشش ماهي رنگ پريده است و به راحتي جدا مي شود.

trout

اصول ایمنی نگهداری آبزیان:

ماهی و سایر آبزیان فسادپذیری بالایی دارند. به همین دلیل مواد غذایی دریایی را از اماکنی خریداری کنید که کیفیت بالایی دارند و عاری از آلودگی هستند. عرضه فله ای ماهی که از چند تکه یخ برای خنک نگه داشتن ماهی استفاده می کنند مناسب نیست. عرضه نامناسب ماهی باعث کاهش کیفیت و تغییر طعم ماهی و بدبویی آن و در نهایت فساد ماهی می گردد. براي انتقال و جابجايي ماهي تازه خريداري شده آن را در محل گرم قرار ندهيد.

بايد همواره ماهي را سرد نگه داريد كه به اين منظور مي توانيد از تكه هاي يخ استفاده كنيد. پس از خريد ماهي نهايتاً ۱ الي ۲ روز مي توانيد ماهي را در يخچال نگه داريد. بهتر است هرچه سريعتر ماهي مصرف شود يا جهت مصرف آتي در فريزر نگهداري شود. توجه داشته باشيد كه ميزان مصرفي در هر وعده بايد در بسته هاي جداگانه قرار گيرد كه ناچار به انجماد زدايي و منجمد كردن مجدد ماهي نشويد. نگهداري ماهي حتما بايد به شكل منجمد باشد و بيش از ۶ ماه نيز ماهي را در فريزر ذخيره نشود. براي يخ زدايي ماهي بهتر است ماهي را يك شب در يخچال نگه داريد.

قرار دادن ماهي در دماي محيط روش مناسبي نيست. براي يخ زدايي سريع نيز مي توان ماهي را به مدت يك ساعت در آب سرد قرار دارد. همیشه غذاهای دریایی پخته و خام را جدا نگهداری کنید. قبل و بعد از تماس با غذاهای پخته و یا خام، تجهیزات مانند چاقو، چنگال و …. و دستان خود را با مواد شوینده و آب بشویید. سوزاندن يك تكه پوست پرتقال يا ليموعماني در فضاي آشپزخانه بوي بد ماهي را از بين مي برد.

در هنگام خريد ميگو توجه كنيد كه ميگو با سر باشد و سر آن محكم به بدن چسبيده باشد. پس از پخت، رنگ ميگو صورتي مايل به قرمز است كه هرچه شدت رنگ بيشتر باشد نشانه سلامت ماهي است. ميگوي سالم و تازه بدون بو است اما اگر ميگو فاسد شده باشد بوي شديد و تندي استشمام مي شود. ميگويي كه تازه خريداري شده بايد سر آن جدا شود و با پوست منجمد شود. درصورت جداكردن پوست ميگو نمي توان به مدت زياد در فريزر نگه داشت. حداكثر زمان مجاز نگهداري ميگو در يخچال ۲ الي ۳ روز و در فريزر ۴ ماه است.