Loading…

ارزیابی عملکرد صادرات میگوی ایران در سال ۱۳۹۷

همه فعلان اقتصادی کشور سال ۱۳۹۸ را همراه با فراز و نشیب و سختی های فراوان می دانند و حقیقتاً سیاست های کلان اقتصادی نظام، کوره راه هایی که تا قبل از آن فراروی تولیدکنندگان و صادرکنندگان بود را به سنگلاخ هایی تبدیل کرد که راه رفتن در آن غیر عملی و توام با زخمه هایی شده که آثار آن بر بدنه اقتصاد کشور باقی است.

با همه این احوال، اما تولید میگو با تکیه بر صادرات محور بودن، رشد کرد و از ۳۲ هزار تن سال ۹۶ به ۴۵ هزار تن در سال ۹۷ رسید. توان درونی این صنعت موجب گردید که میگو به ۲۴ کشور دنیا صادر شود و عملاً با قدرت تولید و تکنولوژی، تحریم ها شکست بخورد و بدخواهان کشور که درصدد قطع رگ حیاتی ارتباط ایران با اقتصاد دنیا هستند در این هدف ناکام بمانند.

صنعت میگوی کشور این افتخار را دارد که علیرغم همه کارشکنی های داخلی و تحریم های ظالمانه خارجی در حیطه کاری خود موفق عمل کند و چشم انداز روشن تری را برای سال ۱۳۹۸ ترسیم نماید. در سال ۱۳۹۷ باز هم رکورد صادرات شکسته شد و صادرات میگوی کشور از مبادی رسمی گمرکی به ۲۹۹۶۲ تن بالغ گردید* ضمن آن که از مبادی غیر رسمی معادل حدود پنج هزار تن هم میگو به صورت تازه به کشورهای همسایه نظیر قطر، امارات و کویت صادر شد.

همانگونه که قابل پیش بینی است سهم چین از معبر بنادر هایفونگ، هنگ کنگ و کلانگ نزدیک به ۵۹ % کل صادرات میگو بوده است. باید این موضوع مهم را به همکاران اعلام نمائیم که برای نخستین بار چند کانتینر میگو به صورت مستقیم به کشور چین ارسال شده است. مجموع صادرات میگوی سال ۱۳۹۷ کشور به این مقصد ۱۷۶۱۹ تن ثبت شده است.

تایلند با واردات ۱۴۳۸ تن میگوی ایران یکی دیگر از مقاصد صادراتی ما در جنوب شرق آسیا بوده است، ضمن آن که مقدار کمی هم به تایوان صادر شده است.

بدین ترتیب می توان گفت بیش از ۶۳ % میگوی ایران به جنوب شرق آسیا که خود مهد تولید میگوی پرورشی دنیاست صادر شده است. این علامت بسیار خوبی برای سیاستمداران کشور است تا بدانند چگونه باید از صنعتی حمایت کنند که توان تکنولوژیک و قدرت رقابت اقتصادی آن به گونه ای است که حتی می تواند به  بزرگترین کشورهای تولیدکننده این محصول، کالای خود را صادر نموده و با آنان رقابت کند.

مقصد دوم صادرات میگوی ایران کشورهای عربی حوزه خلیج همیشه فارس بوده و میزان صادرات ما از مبادی رسمی گمرکی به امارات، کویت، عمان و قطر در سال ۱۳۹۷ به ۹۸۱۳ تن رسیده است که قریب یک سوم کل صادرات میگو را تشکیل می دهد.

سهم اروپا (شامل کشورهای فرانسه، اسپانیا، بلژیک، لهستان، انگلستان و ایتالیا) با مجموع واردات ۵۸۱ تن از ایران نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است که علت عمده آن مشکلات نقل و انتقال پول و تحریم شرکت های کشتیرانی بوده است.

لبنان، تونس، عراق، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان و گرجستان هم خریداران دیگر میگوی ایران بوده اند که با خرید حدود ۳۸۱ تن در  رتبه چهارم مشتریان دسته بندی می شوند.

سهم روسیه با ۶۳ تن به عنوان یک بازار مهم که از سال های گذشته مورد توجه ما بوده بسیار ناامید کننده است که در این زمینه هم عامل نقل و انتقال پول و خصوصاً عدم همکاری نظام بانکی (خصوصاً بانک های توسعه صادرات و ملی) با صادرکنندگان در زمینه نرخ تبدیل واقعی ارز، نقش کاهنده تعیین کننده ای داشته است. از سوی دیگر پیشنهادات قیمتی غیر جذاب طرف روس هم موجب گردیده که سهم این بازار رو به کاهش باشد.

بررسی آمار صادرات ماهانه میگوی کشور نشان می دهد که صادرات میگو به امارات در تمام ۱۲ ماه سال مستمراً انجام شده است. ویتنام ، هنگ کنگ دو مقصد دیگری بوده اند که ۱۱ ماه  از سال ۱۳۹۷ (به جز خرداد ماه ) میگوی ایران به آن مقاصد ارسال شده است.

بیشترین مقدار صادرات با ۸۳۳۳ تن مربوط به دی ماه و کمترین میزان مربوط به خردادماه با ۱۸۲ تن بوده است که علت آن نیز کاملاً روشن است. لازم به ذکر است طی سه ماهه اول سال صادرات میگو کاهش داشته که علت آن اتمام ذخایر و موجودی سردخانه ها بوده و به محض آن که تولیدکراپ اول هرمزگان به دست آمد، مقدار صادرات از ۱۸۲ تن در خردادماه به ۱۷۳۴ تن در تیر افزایش یافت. مشکلات پیمان سپاری و ابهام در قیمت پایه (باتوجه به کاهش نسبی قیمت جهانی) و نیز مشکلات حمل و نقل سبب گردید که مقدار کل میگوی صادر شده کشور در هشت ماهه نخست سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش چشمگیری داشته باشد. در طی هشت ماه سال ۹۶، بیش از ۱۳ هزار تن میگو صادر شده بود؛حال آن که طی سال ۹۷ و علیرغم افزایش  قریب پنجاه درصدی تولید، مقدار صادرات هشت ماهه تنها۱۰٫۶  هزار تن بود و خطر انباشت میگو در سردخانه ها وجود داشت.

خوشبختانه با اصلاح مشکل قیمت پایه صادرات آبزیان (ازجمله میگو) به یکباره از آذر تا پایان اسفند ماه و تنها در طی چهار ماه بیش از ۱۹ هزار تن (معادل۶۴٫۵  % کل صادرات سال) میگو از کشور صادر شد.

نکته مهم این است که ارزش کل صادرات میگوی کشور که در سال گذشته معادل۱۱۶٫۳  میلیون دلار برای ۲۴۷۸۰ تن بوده، در سال ۱۳۹۷ به ۹۶٫۵ میلیون دلار کاهش یافت که علت آن کاهش جهانی قیمت میگو و اصلاح نرخ پایه بوده است. البته براساس نرخ فروش سال گذشته، درآمد ارزی میگوی ۱۳۹۷ معادل ۱۴۰ میلیون دلار برآورد می گردد.

توجه:

اطلاعات دقیق آماری مقاصد صادراتی میگوی ایران و همچنین نمودار صادرات ماهیانه میگوی کشور در سال ۱۳۹۷ در سایت اتحادیه به آدرس www.seairan.com در دسترس علاقه مندان می باشد.

*آمارهای اعلامی در این گزارش بر اساس آمار خام اولیه گمرک جمهوری اسلامی ایران بوده و ممکن است با آمار نهایی مغایرت داشته باشد.