Loading…

گزیده ای از اخبار مجله اینفو فیش

آمریکا بزرگترین بازار محصولات شیلاتی هندوستان محسوب می گردد، اما عوارض گمرکی برای واردات میگو از هند به آمریکا از ۰٫۸۴ % به ۲٫۳۴% افزایش یافته است. به جز گروه لایبرتی این عوارض شامل همه ی شرکت های صادرکننده هندی می شود. این تصمیم به دنبال یک بررسی که توسط دپارتمان تجارت آمریکا (DOC) صورت گرفت اخذ شد. در این بررسی مشخص شد که میگوی منجمد هند در طول دوره این مطالعه اول فوریه ۲۰۱۶ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷ با قیمت کمتر از ارزش نرمال در بازار فروخته می شود.

DOC اعلام کردکه اگر این نتایج مقدماتی با نتایج نهایی همخوانی داشته باشد، به مبادی گمرکی کشور دستور داده می شود که مدارک و مستندات عوارض ضد دامپینگ را بررسی نمایند و همچنین از تمامی ذی نفعان و صاحب نظران دعوت می کنیم تا در خصوص این نتایج اولیه نظرات خود را اعلام نمایند. این حرکت در راستای تمرکز دولت ترامپ در حمایت از تولیدکنندگان داخلی است که ممکن است منجر به نگرانی واردکنندگان نه تنها از هند بلکه ازسایر منابع شود.

اخیراً ۱۱ سناتور آمریکائی به حمایت از طرح گنجاندن میگو تحت نظارت غذاهای دریائی وارداتی (SIMP) پرداختند. اگر این مورد تایید شود، واردکنندگان میگو مجبور به پیروی استانداردهای مشابهی می شوند که سال هاست صنعت میگوی ایالات متحده نیاز داشته است. با این حال، صادرکنندگان عمده هند، احساس می کنند که این تجارت تحت تاثیر ترس و واهمه قرار نگرفته و افزایش تقاضای میگو در آمریکا ادامه می یابد.(به نمودار نگاه کنید). واردات میگو آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۱۸ به میزان ۲۰ % افزایش یافته است به طوری که ۶۱٫۵۹۳ تن حدود ۳۲ % از کل صادرات هند را در بر می گیرد و از نظر ارزشی ۲۰۱ میلیون دلار را به ثبت رسانیده است.

در سال ۲۰۱۶، اتحادیه اروپا استاندارهای نظارتی و شرایط بازرسی خود برای تولید آبزی پروری هند را سخت تر نموده است به نحوی که از ۵۰ % محموله ها نمونه برداری می کند. در ماه های آینده، صادرکنندگان هند در انگلستان مشاهده خواهند کرد که بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ماه مارس سال آینده دیگر قانون غذای اتحادیه اروپا در این کشور اجرا نخواهد شد. یک منبع تجاری گفت اگر خروج سخت رخ دهد بریتانیا به تنظیم قوانین جدید نیاز دارد اما اگر خروج نرم اتفاق بیافتد، به دنبال توافق برای تسهیل تجارت با اتحادیه اروپا، قوانین آن به اتحادیه اروپا  نزدیک خواهد بود. با این وجود، هر قانون جدید بعید است که نیازهای سختگیرانه بهداشت و ایمنی مواد غذایی را که بریتانیا اعمال می کند، کاهش دهد.

شیلی: رشد ۱۹٫۶ درصدی ارزش صادرات محصولات شیلاتی در سال ۲۰۱۷

معاون وزیر صیادی وآبزی پروری شیلی اظهار کرد که صادرات محصولات شیلاتی این کشور در سال ۲۰۱۷ بیش از ۵٫۶۸ میلیارد بوده که یک افزایش ۱۹٫۶ درصدی نسبت به سال قبل و ۱۶ % بیشتر از میانگین سال های ۱۶-۲۰۱۲ را نشان می دهد. براساس این گزارش، کل مقدار صادرات ۱٫۱۵ میلیون تن بوده که نسبت به سال ۲۰۱۶ به میزان ۱۸ % افزایش یافته است. بیشترین سهم این رقم معادل ۵۰٫۶ % (۱۵٫۲ % افزایش نسبت به ۲۰۱۶) مربوط به سالمون آتلانتیک می باشد.
صدف ۲۹٫۳ % و سالمون نقره ای ۱۱٫۷ % (۵ % افزایش) می باشد. از نظر ارزش سالمون آتلانتیک ۳٫۱۳ میلیارد دلار با رشد ۱۷٫۵ % نسبت به سال قبل به خود اختصاص داده است.

ترکیب محصولات آبزیان صادراتی شیلی شامل ۱۵٫۳ % محصولات منجمد، ۱۶٫۸ % محصولات تازه  و ۱۷٫۱ % پودر ماهی می باشد. میانگین قیمت FOB برای محصولات منجمد در سال ۲۰۱۷ ، ۲۱٫۱ %  افزایش یافته است.

در طول این دوره گزارش شده که کشور آمریکا اصلی ترین وارد کننده محصولات شیلاتی شیلی بوده که ۳۱٫۱ % از کل صادرات این کشور را به خود اختصاص داده است (رشد ۱۹ % نسبت به سال ۲۰۱۶ )، ژاپن با ۱۸٫۴ % از صادرات ( رشد ۳۹ % ) رتبه بعدی را در اختیار دارد و در رتبه های بعدی برزیل با سهم ۹٫۹ % ، چین ۷٫۵ %، روسیه ۵٫۲ % و اسپانیا ۳٫۴ % قرار دارند.

* اهداف صنعت میگوی ویتنام تا سال ۲۰۲۵

نخست وزیر نگوین ژوان فوک یک طرح جامع ملی برای صنعت میگوی این کشور تا سال ۲۰۲۵ ترسیم نموده است که هدف آن تبدیل کردن این صنعت به بخش کلیدی اقتصاد همراه با توسعه پایدار می باشد. براساس این طرح، کشور قصد دارد که از طریق صادرات میگو ۵٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ و ۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ به دست آورد این در حالی است که کشور ویتنام از طریق صنعت میگو در سال ۲۰۱۶، ۳٫۷ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۷ ، ۳٫۹ میلیارد دلار درآمدزایی داشته است.

انتظار این است که این سهم از طریق میگوی پرورشی بدست آید چرا که منابع دریایی میگو در سال ۲۰۲۰ ، ۵٫۵ % و ۲۰۲۵ معادل ۳ % خواهد بود. لازم به ذکر است که منابع دریایی در سال ۲۰۱۶ ، ۷٫۲ % تولید میگوی ویتنام را تامین کرده است. سطح زیر کشت در سال ۲۰۱۶ نیز ۲۳۹۷۱۴ هکتار بوده که در سال ۲۰۲۰ به ۷۴۰ هزار هکتار و در ۲۰۲۵ به ۸۰۰ هزار هکتار خواهد رسید. ویتنام عمدتاً تولید پرورشی خود را روی میگوی وانامی و سپس مونودون متمرکز می نماید.

این کشور قصد دارد که به ترتیب در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۵ ، ۴۸۰ هزار تن و ۷۰۰ هزار تن وانامی تولید نماید؛ در حالی که در سال ۲۰۱۶ مقدار ۳۹۳۴۲۹ تن تولید شده است. تولید میگوی مونودون در سال ۲۰۱۶ به مقدار ۸۵۳٫۲۶۳ تن بوده که طبق این طرح تولید این گونه در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۵ به ترتیب ۳۲۰ و ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید.