اعتماد 24 ساعته Businext سرویس دهنده!

Wanda Fish از اولین محصول ماهی تون بلوفین تولیدی خود با کشت سلولی رونمایی کرد

Wanda Fish  از اولین محصول ماهی تون بلوفین تولیدی خود با کشت سلولی رونمایی کرد

21 می 2024
شرکت Wanda Fish سازنده غذاهای دریایی سلولی، از اولین toro sashimi [1]ماهی تون یلوفین کشت شده خود رونمایی کرد.


[1] تورو اصطلاحی برای قسمت چرب ماهی تون است که در ناحیه شکم ماهی یافت می‌شود. تورو که مخصوصاً مورد توجه سرآشپزان سوشی و طرفداران سوشی است، رنگ صورتی تا سفید را با طعمی لذیذ و کره‌ای ارائه می‌کند. به دلیل محتوای چربی بالا و طعم متمایز، تورو همیشه بهترین قسمت خام بوده که میل می‌شود.

 

فیله تون ماهی شرکت واندا، سلول‌های ماهی تون آزمایشگاهی با ماتریکس گیاهی ترکیب شده‌اند. | منبع: Noam Preisman

 

به گفته این استارتاپ اسرائیلی، ساخت این نمونه اولیه ممتاز با هدف رسیدگی به تقاضای رو به رشد ماهی تون باله آبی از طریق تولید آزمایشگاهی بدون ایجاد هیچ گونه آلودگی است. این نمونه با کیفیت، سازگار با محیط زیست بوده و تولیدی پایدار دارد.

 

toro خام، اختصاصاً از قسمت زیر شکم ماهی تشکیل شده و بالاترین میزان چربی و امگا 3 را دارد. به گفته این شرکت، این به آن حس کره‌ای منحصر به فرد می‌دهد و آن را به لطیف‌ترین و دلخواه‌ترین قسمت گوشت ماهی تبدیل می‌کند.

Wanda Fish می‌گوید که فیله سلولی سه‌بعدی کشت‌ شده‌ی آن‌ها، از توده‌ی سلولی ماهیچه‌ای و چربی مطابق با سلول‌های خود ماهی تون باله آبی همراه با ترکیب یک ماتریکس گیاهی ایجاد شده است. این شرکت از سرآشپزهای ماهر دعوت کرد تا ساشیمی خود را با این محصول تهیه کنند.

فناوری منحصر به فرد Wanda Fish که هنوز ثبت اختراع نشده است برای القای تشکیل چربی در سلول‌های ماهی باله آبی و فرآیند تولید لایه‌ لایه‌ای، از یک روش تولید سریع، کم هزینه و آسان بهره می‌برد. این چربی نه تنها بافت مخملی خود را به ماهی کشت شده می بخشد، بلکه طعم منحصر به فرد و غنی و مواد مغذی ضروری از جمله امگا 3 را نیز به همراه دارد.

 

دکتر Daphna Heffetz یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Wanda Fish در بیانیه مطبوعاتی گفت: تمرکز اصلی ما بر ایجاد محصولی با همان سطح چربی مرمری مانند واقعی Bluefin toro sashimi  و همچنین ایجاد ظاهر و حس چشایی مشابه با فیله تون وحشی است. «دستیابی به این نقطه عطف نشان دهنده توانایی Wanda Fish در عرضه فیله تورو ماهی تون باله آبی به صورت برش کامل و از همه مهم‌تر بدون هیچ‌گونه آسیب رسانی به محیط اقیانوس و یا کاهش جمعیت ماهیان وحشی است. این محصول پایدار و البته عاری از میکروپلاستیک، جیوه و سایر سموم شیمیایی است که معمولاً این دست موارد، در صید وحشی یافت می‌شوند.

 

Malkiel Cohen معاون تحقیق و توسعهWanda   افزود: «نمونه‌های اولیه کشت‌شده ما در صنایع غذایی منحصربه‌فرد هستند، زیرا هیچ گونه پخت و پز یا پانینگ[2] محصول وجود ندارد. ما با استفاده از چندین سلول ماهی تن باله آبی، و به کمک طراحی سه بعدی برپایه مواد گیاهی خود جوهره و طعم یک فیله ماهی خام همراه با ماهیچه و چربی بدون هیچ گونه مواد نگهدارنده، افزودنی‌های مصنوعی یا GMO [3] را ایجاد می‌کنیم.»


  • [2] پانینگ (Panning)، روشی برای افزودن یک “لایه” بر روی مواد خوراکی است. این روش در اصل در صنعت داروسازی استفاده می‌شود و به منظور بلع راحت‌تر یک لایه بر روی قرص‌ها قرار می‌گیرد.
  • [3] جانداران دستکاری‌شده ژنتیکی.

این استارتاپ ابتدا ماهی تون با کیفیت خود را در بخش خدمات غذایی با تمرکز بر غذاهای ژاپنی معرفی می‌کند، سوشی و ساشیمی جزو غذا‌های سنتی ژاپن محسوب می‌شوند. دکتر Heffetz در پایان گفت: تمرکز ما بر روی ماهی تن باله آبی به عنوان اولین محصول فناور محور ما بر اساس نیازهای بازار بوده است.